Strona idei i inspiracji

Więzienie. O życiu w więzieniu.

Więzienie. O życiu w więzieniu.

Adrian miał zawsze pod górkę. Ojca nigdy nie poznał a matka nie wylewała za kołnierz. To była tylko kwestia czasu kiedy znajdzie się w więzieniu.

Od dziecka wychowywała go ulica: z bardzo prostymi zasadami i własnym kodeksem moralnym. Chłopak ledwo skończył podstawówkę i dwie klasy szkoły zawodowej ucząc się zawodu piekarza. Pierwsze praktyki w lokalnej piekarni dały trochę grosza a bułki wynoszone w tornistrze pozwalały dodatkowo zarobić.

To co Adrian dostał w spadku po Rodzicach to zamiłowanie do alkoholu. Kiedy dziewczyna (gdy ją jeszcze miał) mówiła że za dużo pije lubił powtarzać magiczne zaklęcia: to nie alkoholizm, to pasja, wódka jest wstrętna więc trzeba ja lać w mordę. Ot, taka filozofia wyniesiona spod budki z piwem.

Największym jego problemem była słaba głowa i ogromna agresja po alkoholu. To, co zaczął odstawiać zaczęło przyjmować niebezpieczną postać: rozbite szyby w samochodach, bójki i pierwszy rozbój.

Reklama:

Pierwsza życiowa lekcja była nadwyraz łagodna: dozór kuratora i wyrok w zawieszeniu – to wszystko co dostał od Temidy.

Ale przyszedł 14 dzień lipca. Nosiło go od rana: całe miasto w słońcu, z okien dochodziła muzyka, gdzieś tam pachniało obiadem.

Wszedł dziarskim krokiem do pobliskiej żabki: zestaw śniadaniowy poproszę!

Ekspedientka z przękasem spojrzała na dwa najtańsze piwa i podała setkę najtańszej wódki. Jeden, drugi, trzeci łyk i wszystkie problemy świata zniknęły.

Trzeźwieć zaczął z zimna i wtedy tak naprawdę przeszedł w inny stan: wszystko było za mgłą, na rękach czuł chłodny metal kajdanek, słyszał głosy policjantów. Gdzieś tam była krew, ktoś leżał a obok stała karetka.

Reklama:

Sędzina nie była łaskawa: odwiesiła zawiasy, dołożyła kilka paragrafów i tak wyszło 5 lat odsiadki.

Adrian się załamał. Nigdy nie był w więzieniu, ostatni miesiąc spędził w areszcie śledczym, który wydawał się piekłem, a tak naprawdę był kryminalnym przedszkolem.

Teraz w ekspresowym tempie miał trafić do więziennego Harvardu.

 

Życie w więzieniu.


 

Jak przeżyć w więzieniu?

Punkt pierwszy: nie panikuj. Zapomnij o tych wszystkich filmowych adaptacjach, mistycznych symetriach „gitowcach” i „frajerach”. Ci naprawdę niebezpieczni, skazani za morderstwa trafiają na specjalne oddziały, z oznaczenie „N” i raczej nie mają kontaktu ze „zwykłymi”.

Mając 5 lat odsiadki w plecaku trafisz gdzieś pomiędzy pijakami powodującymi po alkoholu wypadki, skazanymi za rozbój i złodziejami samochodów.

Każdy w miarę trzeźwo myślący, który dostał mniej niż 10 lat odsiadki powinien mieć jeden cel: wyjść stąd jak najszybciej.

Tego nie zrobisz gdy zaczniesz wszczynać awantury lub przestaniesz być pokornym wobec klawiszy.

Ale pamiętaj o drugiej najważniejszej zasadzie: wszedłeś między wrony – kracz jak one. Staraj się nie przekraczać ustalonych zasad, w żadnym wypadku nie kwestionuj miejsca w celi ani kolejki do posiłku.

Intuicyjnie wyczujesz swoje miejsce a współtowarzysze natychmiast dadzą ci znać jak zaczniesz przekraczać bariery.

Na początku będziesz jak szczur albo królik: obiekt testów. Uważaj na to, co zostawiają Tobie na łóżku, nie interesuj się, broń Boże nie jedz, delikatnie odłóż. Pokaż, że nie jest zainteresowany. Obojętnie czy to jedzenie czy papierosy.

Pamiętaj, że jesteś gościem udupionym tak samo jak inni i inni, którzy chcą wyjść stąd jak najszybciej.

Najważniejsze na koniec: pamiętaj, tu każdy siedzi za niewinność.

 

Więzienie. Podstawowe zasady przeżycia.

 • Przyjaciół szukaj na wolności. Nie w więzieniu.
 • Snitches get stiches! – stara, międzynarodowa więzienna zasada: nie kapuj.
 • Czas w więzieniu dłuży się niemiłosiernie – nie daj się apatii, agresji i nudzie. Czytaj, rozwijaj się, podejmuj więzienne prace. Dla wielu to dobry czas na zbliżenie się do Boga.
 • Jeżeli masz kasę – nie pokazuj tego innym. Kupuj i odbieraj tyle paczek ile przeciętni więźniowie
 • Co Cię nie zabije to Cię wzmocni.
 • 5 lat – wydaje się wiecznością. Ale to tylko 6,25% średniego życia człowieka. Dużo więcej bo 33% poświęcasz chociażby na sen lub pracę.

 

Ciekawostki:

Największe na świecie forum internetowe byłych więźniów zrzesza 440 000 członków, którzy napisali ponad 6,5 miliona postów.

 

Filmy więzienne.

Więzienie to również tematyka niezliczonych filmów. Poniżej lista najpopularniejszych filmów o tematyce więziennej:

 • Zielona Mila
 • Skazani na Shawshank
 • Dorwać Gringo
 • Ucieczka z Alcatraz
 • Prawo zemsty
 • Gang z boiska
 • Champion 3: odkupienie
 • Champion 2
 • Bound by Honor
 • Motylek

 

 

 

 

 

 

Podziel się inspiracją. Pomóż innym.
   

Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.


Chcesz wiecej cotygodniowych inspiracji? Zapisz się terazDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *