Strona idei i inspiracji

Interwizja w Rosji, jak głosować za pomocą włącznika światła

Interwizja w Rosji, jak głosować za pomocą włącznika światła

To były szare i brzydkie lata 80. XX wieku. W 1977 roku narodziła się Interwizja, odpowiedź ZSRR na bezpośredniego rywala zgniłego zachodu: konkursu Eurowizji.
Dawniej niewiele rosyjskich obywateli uczestniczących w Interwizji miało swoje prywatne telefony, wobec czego telewidzowie głosowali poprzez włączanie lub wyłączanie światła w domach.


To co dzisiaj brzmi jak farsa, było rzeczywistością w czasach Związku Radzieckiego: jeżeli dana piosenka podobała się widzom, wówczas

zapalali światła w całym domu, jeżeli się nie podobała – gasili je.

 

Państwowe Spółki Energetyczne zapisywały wówczas skoki obciążenia i przekazywały te wyniki stacjom telewizyjnym, które na ich podstawie ustalały punkty otrzymywane przez danego zawodnika uczestniczącego w konkursie. Gdy Związek Radziecki zaczął słabnąć, w 1980 roku Interwizję przerwano.

Reklama:

Putin miał w planach wskrzeszenie tego sowieckiego reliktu, podobnie zresztą jak wielu innych projektów (wojskowy program fitness czy program nagród w ramach „Bohatera Pracy Socjalistycznej” ).

Wszystkie te działania służą Putinowi do reanimacji radzieckiego imperium. Jednak konkurs piosenki ma również inny, specyficzny cel.

 

 

Alternatywa dla „obrzydliwości”.

Interwizja rywal eurowizji

Reklama:

Rosja uczestnicząc w 2014 roku w Eurowizji, z miejsca straciła poparcie telewidzów. Nie odnieśli się oni krytycznie do rosyjskich przedstawicieli obecnych na konkursie, a do aneksji Półwyspu Krymskiego.

Co więcej, zwycięzcą Eurowizji w 2014 roku okazał się brodaty Drag Queen z Austrii występujący pod pseudonimem Conchita Wurst.

Wurst przyjął zwycięstwo w obliczu łez mieszanych z grubą warstwą makijażu, mówiąc:

„Ta noc jest przeznaczona dla każdego, kto wierzy w przyszłość pokoju i wolności. Wiecie, kim jesteście. My jesteśmy jednością nie do powstrzymania… Marzę o świecie, w którym nie musimy rozmawiać o niepotrzebnych rzeczach jak seksualność, czy to, kogo kochasz.

Czułem, że dzisiaj w Europie pokazaliśmy swoją wspólnotę, wzajemny szacunek i tolerancję”.
//C. Wurst

Większość Austriaków, Brytyjczyków, Holendrów, Francuzów i innych Europejczyków było wpatrzonych jak w obrazek słysząc tęczowe słowa.

 

Jednak nie Putin. Poproszony o komentarz na temat zwycięstwa Wurst powiedział:

„Biblia mówi o dwóch płciach – mężczyźnie i kobiecie”. Ludzie żyjący w sposób, który zaciera granicę między tymi obiema płciami, tacy jak Wurst, nie powinni nadto wystawiać tego na pokaz”.

//Władimir Putin.

 

Rosyjska Cerkiew Prawosławna, coraz bliższy sojusznik Putina, posunęła się o krok dalej i nazwała Wurst „obrzydliwością”.
Cerkiew ogłosiła, że „zwycięstwo w Eurowizji to kolejny krok Europy do odrzucenia chrześcijańskiej tożsamości i kultury europejskiej”.

Interwizja – niespełniony sen Putina.

Czy jest jakiś sposób na dekadencką Europę i Eurowizję? Według Putina jest nią Rosja i surowo trzymająca się zasad Interwizja.

Putin powiedział, że jego decyzja ożywienia Interwizji była w zasadzie protestem skierowanym przeciw rozpadającej się moralności w Europie i Stanach Zjednoczonych. „Dla nas ważne jest, aby potwierdzać swoje tradycyjne wartości” – powiedział Putin.

Jest to najnowszy z wielu kroków, które wykonał Putin w ramach przedstawienia siebie i Matki Rosji jako samotnych obrońców tradycyjnych rodzinnych wartości panujących na świecie, który prowadzony jest przez moralnie upadły Zachód.

W grudniu Putin powiedział:

„Wiele krajów euroatlantyckich odsunęło się od swoich korzeni, w tym od wartości chrześcijańskich (…) to jest droga do degradacji”.

 

Cyryl I, szef Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, echem działań Putina w kolejnym miesiącu wygłosił mowę do zachodnich mocarstw, przedstawiając problem „duchowego rozbrojenia” ich obywateli. „Jesteśmy po epoce ateizmu i wiemy, co to znaczy żyć bez Boga” – powiedział Cyryl – „Chcemy wykrzyczeć całemu światu: stop!”

 

To jest dokładna odwrotność stosunku do religii niż ta, która była obecna w czasie Zimnej Wojny, podczas której poważana „Chrześcijańska” Ameryka walczyła przeciwko „Bezbożnym” komunistom z ZSSR.

 

 

Pogłębianie podziału Wschód-Zachód.

interwizja sen Putina

Wzmożone wysiłki Putina w prezentowaniu Rosji jako obrońcy wartości tradycyjnych polegają na wyakcentowaniu podziału między ortodoksyjnym Wschodem a katolickim Zachodem.

 

Kulturowa granica pomiędzy Rosją a jej europejskimi rywalami staje się coraz bardziej zauważalna.

 

Nieustanny nacisk Putina na ukazywanie odmiennych tożsamości religijnych obu stron nie powoduje jej zacierania, a wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej ją pogłębia.

 


Podobał Ci artykuł? Podziel się

facebook icon S

Podziel się inspiracją. Pomóż innym.
   

Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.


Chcesz wiecej cotygodniowych inspiracji? Zapisz się terazDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *