Strona idei i inspiracji

Czarne okulary, myślenie depresyjne

Czarne okulary to sytuacja w której wybierasz jeden negatywny szczegół i skupiasz się wyłącznie na nim, tak że w końcu obraz rzeczywistości jest zaciemniony.

Czarne okulary.

Zazwyczaj obraz jest zaciemniony, tak jak kropla atramentu zaciemnia całą szklankę wody.

Ania była zawsze samotną osobą. Pewnego dnia postanowiła zmienić ten stan i umówiła się na randkę przez internet na sobotę.

 

Reklama:

Cały piątek Ania chodzi smutna i uważa, że randka będzie jedną wielką katastrofą. Wyglądam okropnie, w ogóle się nie nadaję na tę randkę. To będzie prawdziwa klęska. Ten chłopak, z którym się umówiłem, jest taki mądry i inteligentny. A ja? Jestem zwykłą szarą myszką, która nic w życiu nie osiągnęła i nic nie potrafi.

 

 

Czarne okulary.

Czarne okulary są formą zniekształcenia, które polega na wyborze tylko negatywnych szczegółów i skupieniu na nich całej uwagi.

Ludzie będący w depresji patrzą na świat przez pryzmat czarnych okulary, które mają specjalne soczewki pokazujące tylko to co negatywne.

Reklama:

Niestety: większość uważa, że takie postrzeganie świata jest narmalne i że wszystko tak naprawdę jest negatywne.

Naukowy termin określający ten proces myślenia to abstrahowanie selektywne. To złe przyzwyczajenie, które może sprawić, że cierpimy zupełnie niepotrzebnie.

 

 

Czarne okulary – spis historii.

Historie, które nawiązują do etykiety czarne okulary:

 

Bajka o słoniu.


Bajka o słoniu to bajka mówiąca o tym, jak pogrążeni w marazmie i widząc świat przez czarne okulary nie jesteśmy w stanie wyrwać małego palika.

Zobacz bajkę.

 

 

W bramie miasta.


W bramie miasta to bajka mówiąca o tym jak bardzo ważne jest nasze wnętrze i nasze doświadczenie w postrzeganiu i odbiorze otaczającego nas świata.

Zobacz bajkę.

 

Bajka o wilku.


Bajka o wilku to bajka o ciągłej walce i próbie zrozumienia zła, które czyni nam druga osoba. Jaki jest sposób, aby pozbyć się wilka?

Zobacz bajkę.

 

 

Opuszczone miasto.


Opuszczone miasto to bajka o tym jak strach tworzy się z nieprawdy i niedomówień.

Zobacz bajkę.

 

 

 

Podziel się inspiracją. Pomóż innym.
   

Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.


Chcesz wiecej cotygodniowych inspiracji? Zapisz się terazDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *