Strona idei i inspiracji

Kim będę gdy dorosnę? Kim chcesz zostać jak dorośniesz?

Powołanie, co zrobić gdy nie potrafisz odkryć swojego powołania?

Jeśli miałbyś powiedzieć kiedy pierwszy raz usłyszałeś o powołaniu i kim chcesz zostać jak dorośniesz? to zapewne było to około piątego roku życia.

A teraz odpowiedz na jeszcze jedno pytanie: ile razy pytanie o to, kim chcesz zostać gdy dorośniesz, wywoływało u Ciebie uczucie lęku?


Nie martw się. Większość osób nigdy nie potrafiła odpowiedzieć na to pytanie.

To nie jest kwestia braku zainteresowań a wręcz przeciwnie: najczęściej ich zbyt dużej liczby.

Reklama:

Dzieci w szkole mają wiele zainteresowań: może to być matematyka i angielski, polski i plastyka czy muzyka i sport. I ty również zapewne pamiętasz taki schemat:

w pewnym momencie zaczynasz interesować się daną dziedziną, zabierasz się do tego bez reszty, cały świat przestaje istnieć, stajesz się całkiem dobry i później…zaczyna się nuda.

Nie chcesz rezygnować, bo w końcu poświęciłeś danej rzeczy dużo czasu, pieniędzy i zaangażowania.

Jednak w końcu poczucie nudy wygrywa i porzucasz swoje zainteresowanie.

Ale potem znowu zaczynasz się interesować czymś innym, zupełnie nowym, znowu pojawia się iskra radości a potem poczucie nudy.

Reklama:

 

Powołanie czyli kim będę gdy dorosnę?


sztuka powołania

Taki schemat przeżywa dużo osób i większość z nas frustruje.

Od rodziców słyszymy, że mamy słomiany zapał, że skaczemy z kwiatka na kwiatek tracąc czas i pieniądze.

W przeciwieństwie do znajomych nie robimy kariery, nie osiągamy specjalizacji. A z tyłu głowy istnieje jedna myśl:

 

Muszę wybrać jedną pasję, zapomnieć o reszcie i pogodzić się z ewentualną nudą.

 

Co ciekawe każda z osób uważa że jest w tym samotna a cała reszta znajomych jest już bardzo skupiona na jednej rzeczy. To oczywiście nieprawda.

Zastanów się gdzie i kiedy nauczyłeś się, że robienie wielu rzeczy i szukanie nowych pasji jest złe? Nie potrafisz odpowiedzieć? No właśnie. Prawda jest taka, że nauczyła cię tego cywilizacja.

 

Sztuka powołania.

Po raz pierwszy jesteś pytany kim chcesz zostać gdy dorośniesz, w wieku około 5 lat, ale tak naprawdę nikogo nie obchodzi twoja odpowiedź w tym wieku.

Dorośli zadają to pytanie dzieciom oczekując śmiesznych odpowiedzi: chcę zostać baletnicą, policjantem, śmieciarzem czy piratem.

W kolejnym etapie życia zaczyna być bardziej poważnie: dorastamy, w szkole średniej jesteśmy pytani znowu: kim chcesz być jak dorośniesz?

Bardzo szybko, słodkie i niewinne pytanie kim chcesz być jak dorośniesz zaczyna być nocnym koszmarem, który nie daje nam zasnąć w spokoju.

To pytanie to obusieczna broń: inspiruje dzieciaki do marzeń o tym kim mogliby być, nie inspiruje ich do marzeń o tym wszystkim czym mogliby się stać.

W rzeczywistości działa zupełnie odwrotnie, kiedy ktoś pyta, kim chcesz być, nie odpowiadasz wymieniając 20 różnych rzeczy, dorośli mający dobre chęci, pewnie by się zaśmiali i dodali: „jak mądrze, ale nie możesz być produkować skrzypiec i zarówno być psychologiem”.

Musisz wybrać jedno lub drugie.

c by Stu Rosner
c by Stu Rosner

 

 

To jest dr Bob Childs.

Bob Childs wykonuje lutnie i jest psychoterapeutą. Podobnie jak Amy, redaktor magazynu, ale również ilustratorka i przedsiębiorca, nauczycielka i dyrektor kreatywny.
Większość dzieci nie słyszy o takich ludziach. Jedyne co słyszą, to to, że będą musiały wybierać.

Przez takie podejście pogląd o wąsko wyspecjalizowanym życiu jest bardzo wyidealizowany w naszej kulturze. Cały czas pokutuje mit o idei przeznaczenia – jedynego prawdziwego powołania mówiącego że wszyscy mamy jedną wielką rzecz do zrobienia podczas naszego życia. Musimy tą rzecz odkryć i poświęcić jej życie.

No właśnie, a co jo jeśli nie jesteś kimś zaprogramowanym w ten sposób? Co jeśli jest dużo różnych przedmiotów, które cię ciekawią, dużo różnych rzeczy, które chcesz robić?

Wygląda na to, że nie ma miejsca dla kogoś jak ty w tej strukturze, dlatego masz prawo czuć się samotny, żyć z poczuciem braku sensu i celu życiowego.

Nie martw się. Z tobą jest wszystko w porządku. Jesteś po prostu osobą o multipotencjale.

Osoba multipotencjalna to ktoś z wieloma zainteresowaniami i aspiracjami. Trudne słowo.

Jeżeli chcesz, to możesz również używać innych terminów i tworzyć własne definicje jak polimat, człowiek Renesansu.

W epoce Renesansu za ideał uważana była osoba wszechstronna w wielu dyscyplinach.

Łatwo zobaczyć własną multipotencjalność jako ograniczenie, przypadłość, którą musisz pokonać. Nie rób tego, w zamian skup się na trzech podstawowych benefitach multi potencjału.

 

Pierwszy benefit – synteza pomysłów.

Kombinacja dwóch lub więcej dziedzin i tworzenie czegoś nowego z ich połączenia. Sha Hwang i Rachel Binx korzystali ze wspólnych zainteresowań w kartografii, wizualizacji danych, podróży, matmy i projektowania, kiedy założyli Meshu.
Meshu to firma tworząca geograficznie inspirowaną biżuterię. Sha i Rachel wpadli na ten pomysł nie pomimo, ale z powodu eklektycznego połączenia umiejętności i doświadczenia.
Innowacja pojawia się na skrzyżowaniu dziedzin. W ten sposób tworzą się nowe idee.
Osoby multipotencjalne z całym swoim zapleczem mają dostęp do wielu punktów tego skrzyżowania.

 

 

Drugi benefit – błyskawiczne uczenie się.


Multiosoby

Drugą zaletą multipotencjalności jest możliwość błyskawicznego uczenie się.

Kiedy osoby multipotencjalne się czymś zainteresują, bardzo się angażują.

Obserwują i analizują wszystko co dostaną w ręce. Nie boją się nowych wyzwań i zaczynania od nowa: bo zaczynali już wiele razy.

Przekraczanie strefy komfortu to norma ich codziennego ycia.

Przykładem takiej osoby jest Nora Dunn: obecnie podróżniczka i niezależna pisarka.

Przed zostaniem pisarką, Nora była finansową planistką. Musiała się nauczyć mechanizmów sprzedaży, kiedy zaczynała praktykę, i ta umiejętność pomaga jej teraz pisać przekonujące artykuły do gazet.

Rzadko realizacja czegoś, co cię pociąga, jest stratą czasu nawet jeśli w końcu zrezygnujesz.
Możesz zastosować tę wiedzę w całkowicie różnych dziedzinach, w sposób, którego nie mogłeś przewidzieć.

 

 

Trzeci benefit – elastyczność.

Trzecią potęgą multipotencjalności jest elastyczność, to jest zdolność do przekształcenia się w cokolwiek potrzebujesz w danej sytuacji.

Abe Cajudo jest czasami reżyserem, czasami projektantem stron internetowych, czasami konsultantem Kickstarter, czasami nauczycielem, a czasami staje się szarmanckim Jamesem Bondem.

Jest wartościowy, bo robi dobrą robotę. Jest nawet bardziej wartościowy, bo może przyjąć różne role w zależności od potrzeb klientów.

Magazyn Fast Company wyróżnił elastyczność jako najważniejszą umiejętność niezbędną, żeby osiągnąć sukces w XXI wieku.

Świat ekonomiczny zmienia się szybko i nieprzewidywalnie, że to jednostki i organizacje, które umieją się dostosować, żeby zaspokoić potrzeby rynku, osiągną prawdziwy sukces.

Synteza pomysłów, błyskawiczne uczenie się i elastyczność: trzy zdolności, w których osoby multipotencjalne się specjalizują, trzy zdolności, które mogą stracić, gdy będą zmuszeni ograniczyć zainteresowania.

Jako społeczeństwo mamy osobisty interes w zachęcaniu osób multipotencjalnych do bycia sobą. Mamy wiele złożonych, wielowymiarowych problemów obecnie na świecie i potrzebujemy kreatywnych, oryginalnych myślicieli do ich rozwiązania.

 

Ale z drugiej strony: co ze specjalistami?

Urodziłeś się wiedząc, że chcesz być dziecięcym neurochirurgiem. Nie martw się, z tobą również wszystko jest w jak najlepszym porządku.

W rzeczywistości najlepsze drużyny składają się ze specjalistów i osób multipotencjalnych pracujących razem.

Specjaliści zgłębiają i wprowadzają w życie pomysły, gdy osoby multipotencjalne wnoszą do projektu duży zakres wiedzy.

 

Powołanie czy multipotencjał?


Multifunkcjonalny

Wszyscy powinniśmy projektować nasze życie i karierę zgodnie z tym jak jesteśmy zaprogramowani.

Niestety, osoby multipotencjalne w dużej mierze są zachęcane do bycia bardziej jaki ich rówieśnicy będący specjalistami.

Najważniejsza rzecz, którą należałoby zapamiętać brzmi:

Zaakceptuj swoje wewnętrzne oprogramowanie jakiekolwiek ono jest. Jeśli w głębi duszy jesteś specjalistą, to bez wahania specjalizuj się. Akceptując siebie wydobędziesz z siebie swój prawdziwy potencjał.

Przyjmijcie swoje różne pasje. Podążajcie za swoją ciekawością w dół króliczej nory. Zgłębiajcie połączenia swoich pasji. Wspieranie swojego sposobu myślenia prowadzi do szczęśliwszego życia. I być może co ważniejsze: osoby multipotencjalne, świat was potrzebuje.

 

Na podstawie TedX dlaczego niektórzy z nas nie mają prawdziwego powołania?

 

Podziel się inspiracją. Pomóż innym.
   

Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.


Chcesz wiecej cotygodniowych inspiracji? Zapisz się terazDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *